کار باید تشکیلاتی باشد

کار باید تشکیلاتی باشد

نظر کاربران
امتیاز به کتاب
۱۰۰,۰۰۰ تومان
رقعی
۱۴۲
۱
1402
۹۷۸۶۰۰۹۶۱۴۱۹۶

مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره‌ی تشکل و کار تشکیلاتی

کتاب «کار باید تشکیلاتی باشد» مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب «سید علی خامنه‌ای» است که از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است. زندگی اجتماعی از ابتدا خلقت تا امروز سبب ایجاد انواع تشکیلات، نظام‌ها و سازمان‌های گوناگون شده است که حول محور یک یا مجموعه‌ای از هدف‌ها قدم برداشته‌اند. کار تشکیلاتی و گروهی برای یک جامعه امری ضروری است که می‌تواند برنامه‌های راهبردی را عملی کند. در کار تشکیلاتی افراد نباید تک‌روی کنند زیرا فردگرایی و کم‌توانی در کارهای اجتماعی و گروهی می‌تواند سبب سقوط یک گروه و اجتماع شود. در یک گروه همه‌ی افراد باید نقش خود را بشناسند و برای تقویت تشکیلات خود تلاش کنند. در کتاب «کاربایدتشکیلاتی باشد» تشکیلات به‌عنوان نظام، تقسیم وظایف، ارتباط و اتصال و زنجیرهیی کارکردن معرفی شده است به همین دلیل به کار بردن آن در جامعه امری ضروری و کارآمد است. به کمک تشکیلات می‌توان کارها را به وظایف کوچک‌تر تقسیم کرد و با مدیریت آن‌ها را پیش برد زیرا کار گروهی و جمعی، تعاون و همکاری با یکدیگر و همت بلند است. باید کودکان و نوجوانان از سن کم درباره‌ی کارگروهی آموزش ببینند تا در آینده در سطح جامعه بتوانند نقش مفیدی در فضای کاری و اجتماعی خود ایفا کنند. در کار تشکیلاتی افراد باید خود را عضوی از آن جمع و تشکیلات بدانند و برای تحقق اهداف آن سازمان تلاش کنند. رهبر معظم انقلاب «سید علی خامنه‌ای» در این اثر جامع و کامل نظر اسلام درباره‌ی تشکیلات و اجتماع را نیز بیان کرده است. اسلام دینی است که همه‌چیز را جمعی می‌داند و افراد را به نماز جماعت، حج و ... دعوت می‌کند تا مردم از روح جمعی غافل نشوند. «سید علی خامنه‌ای» در دیدار با امام‌جمعه، علما و روحانیون کرمان در سال 1370 درباره‌ی اهمیت و ضرورت کار تشکیلاتی در جامعه‌ی روحانیون گفته است: «هر تشکلی برای روحانیون، چیز خوبی است. روحانیون بایستی دورهم باشند، همفکری کنند، اشتباهات یکدیگر را رفع کنند، کارهای یکدیگر را کامل کنند. ما مجموعه‌یی هستیم که کارهای همسانی در رابطه‌ با مردم داریم. ممکن است همه، ظرفیت لازم را به‌قدر کافی نداشته باشیم، اما از تجربیات و از حرف‌های یکدیگر استفاده کنیم. به نظر ما، این کار بسیار خوبی است؛ و این در تشکل‌های روحانی انجام می‌گیرد.»

 

بخشی از کتاب «کارباید تشکیلاتی باشد»
من نقش فساد را در نابود کردن همه‌ی دستاوردها، نقش بسیار خطرناکی می‌بینم. در هرجایی که نابسامانی وجود دارد، یکی از محتمل‌های بسیار بالا وجود فساد است. البته ممکن است درجایی بی‌تدبیری و سوء مدیریت باشد؛ اما یکی از محتملاتی که به‌هیچ‌وجه قابل‌اغماض نیست، وجود فساد است. با فساد باید مبارزه شود. در داخل تشکیلات شهرداری با فساد مماشات نکنید: چه فسادی که مربوط به بیرون شهرداری است و می‌خواهد از ابزار شهرداری استفاده کند، چه فسادی که خدای‌نکرده در درون‌هسته‌ای از هسته‌های شهرداری رخنه کرده باشد و در آنجا بخواهد گسترش پیدا کند و فضا و محیط امنی برای خود درست کند. هرگونه مماشات با فساد و میدان دادن به آن، زیر پای خود شما را خالی و امکان ادامه‌ی کار را برای شما دشوار خواهد کرد. نگذارید در هیچ جای شهرداری فساد رخنه کند. البته کار دشواری است. شهرداری جایی است که انسان در آن با پول، با مردم، با مراجعان و باکسانی که حاضرند برای بعضی از مقاصد خود ولخرجی کنند، مواجه می‌شود. این‌طور جاها خیلی باید مراقب بود. اینجاست که تقوای الهی به درد می‌خورد. تقوا زره ای است که اگر انسان آن را پوشید، تیرهای زهرآگین فساد و گناه در او کارگر نخواهد شد و او را از پا نخواهد انداخت. تقوا حصن منبع انسان است. اینکه این‌همه ما را به تقوا توصیه کرده‌اند، به خاطر همین است. بسیاری از خطاها و انحرافاتی که مشاهده می‌کنید، ریشه‌ی فکری ندارد؛ نه اینکه خیال کنید یک ایدئولوژی است که کسی را به این نحوه عمل کردن وادار می‌کند؛ نه، ریشه‌ی بسیاری از این‌ها در نفسانیات خود انسان است. یکجا پای انسان می‌لغزد و جلوگیری نمی‌کند؛ این لغزش ادامه پیدا می‌کند و انسان درصدد توجیه برمی‌آید و برای خودش ایدئولوژی می‌سازد. انسان گاهی مبنای فکری درست می‌کند تا خطای خود را اصلاح کند. جلو خطاها و لغزش‌های خود را از همه‌جا بگیریم و بهتر از همه‌جا، اول کار است و بهتر از اول کار، پیشگیری است. این، روح تقوا را در ما تقویت خواهد کرد. مبارزه‌ی با فساد، دشمن‌تراش است. هرکس بخواهد با فساد مبارزه کند، یک صف طولانی دشمن جلویش به وجود می‌آید. این دشمنان چه کسانی هستند؟ فاسدها و لشکرهایشان: چون فاسدهای دانه‌درشت، لشکرهایی هم دارند؛ این‌ها در مقابل می‌ایستند و انواع کارشکنی‌ها را می‌کنند. کارشکنی هم، همه‌اش این نیست که کسی چاقو بکشد و به کسی حمله کند. امروز از چاقو کشیدن خطرناک‌تر هم هست: تهمت می‌زنند، شایعه درست می‌کنند.

برای تهیه کتاب «کار باید تشکیلاتی باشد» و کتاب‌های دیگر نویسنده، کلیک کنید.

بی‌نام
کتاب فوق العاده ای بود. واقعا مطالب و نکات خیلی مهمی درباره تشکیلات در کتاب هست که به نظرم هر کسی که بخواد تشکیلاتی شروع کنه یا حتی عضو تشکیلاتی بشه، باید اونو بخونه. و در ضمن، اگر هم نمیخواید تشکیلات درست کنید یا عضو تشکیلاتی بشید، باز هم کتاب رو پیشنهاد میکنم، شاید قانع شدید که باید عضو تشکیلات باشید!
بی‌نام
کتاب فوق العاده ای بود. واقعا مطالب و نکات خیلی مهمی درباره تشکیلات در کتاب هست که به نظرم هر کسی که بخواد تشکیلاتی شروع کنه یا حتی عضو تشکیلاتی بشه، باید اونو بخونه. و در ضمن، اگر هم نمیخواید تشکیلات درست کنید یا عضو تشکیلاتی بشید، باز هم کتاب رو پیشنهاد میکنم، شاید قانع شدید که *باید* عضو تشکیلات باشید!
کتب دیگر محمود زارعی
کتب دیگر انتشارات شهید کاظمی
کتب مرتبط
ما رادر شبکه های اجتماعی دنبال کنید