پس از بیست سال

پس از بیست سال

نظر کاربران
امتیاز به کتاب
۳۲۰,۰۰۰ تومان
رقعی
۷۵۲
۸
1401
۹۷۸۶۰۰۸۱۴۵۷۰۷

روایتی تاریخی از صدر اسلام
کتاب «پس از بیست سال» خواننده را به کوچه هایی می‌برد که در آن جوانان شامی که سرزمینشان قبلا توسط رومیان اداره می‌‍‌شد، اکنون در عصر ظهور اسلام نیز به رفتارهای همان دوره مشغول‌اند و مسئول آن، حکومت بنی‌امیه است که جهت حفظ قدرت خود، مسلمین را از اسلام حقیقی دور نگه داشته و فریبی به نام اسلام اموی را رواج می‌دهد. آن معرفت سرشار و آموزه‌های عمیق که به علی (ع) برمی‌گشت، چنان توسط امویان وارونه جلوه کرده بود که دیگر همه باورشان شده بود اسلام علی (ع) با اسلام محمد (ص) فرق دارد.
کار به جایی رسید که برخی در زمان شهادت امیرالمومنین در کوفه انگشت به دهان حیرت بردند که مگر علی هم نماز می‌خوانده؟! تصویرسازی دقیق از آن دوران، کاری است که "سلمان کدیور" در رمان خود به انجام رسانده و دوران خلافت عثمان بر مسلمانان و تسلط معاویه بر شام را به تصویر کشیده است. کتاب «پس از بیست سال» با وجود حجم زیادش، ترکیبی دلنشین و روان دارد که سریعا خوانده می‌شود. نثر یکنواخت کتاب یکی از وجوه تمایز آن است. علیرغم حجم بالا، نویسنده از این حالت یکنواخت دور نشده که سبب شده انسجام متن حفظ شود و خواننده با نثری پراکنده مواجه نشود. مخاطب در این اثر با مختصاتی از تاریخ اسلام روبه‌رو می‌شود که شاید قبلا در کتاب‌های تاریخ خوانده باشد.
بخشی از متن کتاب پس از بیست‌سال
نمی دانم چقدر از پرومته شنیده و خوانده ای؟ همان که در اساطیر و افسانه های یونان به خدای آتش مشهور است. او خدایی از خدایان یونان بود، منتها خلاف آنان قلبش به شوق انسان ها می تپید؛ انسان هایی که به خشم زئوس، خدای خدایان، مبتلا و نور و روشنایی از آنان ستانده شده بود. تحمل چنین ستمی همواره بر پرومته گران می آمد تا این که روزی رنج انسان و زیستنش در ظلمت و سرما او را وادار ساخت علیه دیگر خدایان دست به قیام بزند. او آتش را که تنها مخصوص سرزمین خدایان بود، در نی ای پنهان می سازد و مخفیانه میان انسان ها می آورد و دنیای آنان را لبریز از روشنی و زیبایی و حیات و گرما می کند. آری، پرومته چنین برای انسان و رهایی او از جهل و تاریکی و ستم قیام می کند، تا خدایان بر او خشم گیرند و او را در کوهی زنجیر نمایند و کرکسی را مأمور سازند تا هر روز پاره ای از جگر او را به منقار بکشد. آری محبوبم. جهان امروز نیز سرشار از زئوس هایی است که زندگی را بر مردمان تنگ کرده و در تاریکی جهل فرو برده اند و در این میان علی پرومته ای است که مردمان در جستجوی اویند. او است که عدالت را همچون هم چون شراره ای از آتش حیات بخش برای انسان ها به ارمغان آورده، و به همین جرم، مغضوب خدایان ستم گری چون معاویه شده است.

برای تهیه کتاب «پس از بیست‌سال» و کتاب‌های دیگر نویسنده، کلیک کنید.

کتب دیگر سلمان کدیور
کتب دیگر انتشارات شهرستان ادب
کتب مرتبط
ما رادر شبکه های اجتماعی دنبال کنید