*/
نام محصول قیمت تعداد قيمت كل حذف
مجموع : 0
راهـنمـایـی : در صورتی که قصد خرید محصولات بیشتری را دارید بر روی گزینه «بازگشت به فروشگاه و افزودن محصول» کلیک کنید تا به فروشگاه برگشته و با کلیک روی گزینه خرید دیگر محصولات آنها را به سبد خرید خود افزوده و سپس خرید خود را نهایی کنید.
در صورتی که قصد خرید تنها همین محصول را دارید ، با کلیک روی «نهایی کردن خرید» خرید خود را مرحله به مرحله تکمیل کنید .
شما 2 كالا در سبد خريد خود داريد

عاشوراپژوهی مهم ترین مقوله ای که محمدرضا سنگری در آن پویاست و هیچگاه گرد تنبلی بر فعالیتش ننشسته. او از کودکی تا کنون در اقیانوس عاشورا شناور است و سخنان جذاب و گیرایی در این حوزه دارد.

به گزارش سایت من و کتاب به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،حسین قرایی یکی ازدغدغه‌هایش را در عرصه معلمی و فرهنگ، آشنایی دانشجویان و جوانان با تاریخ شفاهی شعر امروز توصیف کرده است.  حسین قرایی پیش از این دو کتاب در حوزه تاریخ شفاهی شعر معاصر با نام های « از سناباد شعر» ، « از صدای سخن شعر»، از «مشهد تا ژوهانسبورگ» را منتشر کرده است.  به بهانه رونمایی از کتاب «همسایه سدر و همسفر رود» - زمانه و زندگی  محمدرضا سنگری با او به گفتگو نشسته ایم:

درباره کتاب «همسایه سدر و همسفر رود» برایمان بگویید؟

زمانه و زندگی دکتر محمدرضا سنگری، روایت معلم شاعر و عاشقی است که با سخنرانی‌ها و کلام بدیع خود در جامعه، دانایی می‌افشاند. پیدا کردن دکتر سنگری کار بسیار دشواری است و اگر بگویم کار حضرت فیل است، بیراه نگفته‌ام! او مدام در حال سفر و سخنرانی است شاید پربسامدترین واژه‌هایی که در زندگی‌اش بتوان نام برد، همین دو واژه باشد؛ سفر و سخنرانی.

30 جلسه با صبوری مثال‌زدنی، دکتر وقت گذاشت. از کودکی تا اکنونش را با جزئیات برایم روایت کرد؛ روایتی که می‌تواند بخش مهمی از تاریخ ادبایت معاصر ایران را دربر بگیرد و به کار علاقه‌مندان و هم‌چنین دانشجویان زبان و ادبیات فارسی آید.کوشیده‌ام سوال‌ها طوری پرسیده شود تا خاطرات در بستر تاریخ روایت شوند و به دنیای شیرین تاریخ شفاهی ورود کنم. حال نمی‌دانم تا چه اندازه در این مسیر موفق شدم.

 درباره ایده و جمع آوری کتاب دکتر سنگری چگونه شکل گرفت؟

سال‌های سال به دنبال دکتر «محمدرضا سنگری» بودم تا بتوانم خاطرات زندگی‌اش را مکتوب کنم. این قصه سر دراز دارد؛ قصه ستاره سهیلی که به ندرت در آسمان رخ می‌نماید و شاید شما حوصله شنیدن مثنوی هفتادمن خاطراتی را نداشته باشید که درنهایت منجر به تدوین کتاب «همسایه سدر و همسفر رود»، شد. شوق نوشتن خاطرات و گفته‌های دکتر از سالی در جانم افتاد که کتاب «ادبیات معاصر» ایشان را در «تربیت معلم» می‌خواندیم و استاد آن درس با بی‌مهری تمام از آن می‌گذشت و خودش قصه حسین کُرد شبستری نقل می‌کرد! نگاه فکورانه دکتر سنگری به ادبیات معاصر، عطش مرا به این‌گونه ادبیات شعله‌ور کرد. دقیقا 14 سال از آن بهاری که استادمان زمستان کرد، می‌گذرد. در این 14 سال مدام دکتر را با تماس‌ها و دیدارهایم آزردم. اما هر قدر که با این پژوهشگر و نویسنده صبور صحبت می‌کردم، شیفتگی‌ام به ادبیات شدت می‌گرفت. در این میان دو گونه ادبیات بیش‌تر ضریب داشت؛ 1) ادبیات معاصر، 2) ادبیات عاشورایی.

تسنیم: دکتر سنگری با تألیفات متعددی که دارد به چه مقوله هایی بیشتر توجه دارند؟

دکتر سنگری با تألیفات متعددی که در حوزه‌های ادبیات و عاشورا دارد، سخنان آکادمیک و دانشگاهی شایان توجهی در این 2 مقوله دارد؛ خواندن کتاب‌های «آینه‌داران آفتاب «2 و 1»، «آینه در کربلاست»، «نثر شاعرانه«، «ادبیات منظوم دفاع مقدس (3و2و1)» و... ما را به منظومه فکری ایشان آشنا می‌کند. پس از خواندن خیل و سیل آثار ایشان به این فکر افتادم که باید تاریخ شفاهی و زندگی ادبیانه و عاشورایی‌اش را به تصویر بکشم. 2 سال دوندگی و 30 ساعت گفت‌وگو، بالاخره کار خودش را کرد و شد کتاب «همسایه سدر و همسفر رود» که پیش روی شماست.

تسنیم: در جمع آوری تاریخ شفاهی درباره  دکتر سنگری چه نکته قابل توجه ای به چشم می خورد؟

هرگاه به حجم فعالیت‌های پژوهشی دکتر سنگری توجه می‌کردم، حیرت‌زده می‌شدم. برایم جالب بود که فردی تا چه اندازه می‌تواند زمان را مدیریت کند و از لحظه‌لحظه آن بهره ببرد. از زمانی که به تحقیق پیرامون شخصیت ادبی دکتر سنگری همت گماشتم، به این تحلیل رسیدم که او در ده حوزه پایاست : ادبیات معاصر،عاشورا پژوهی،ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،نثر ادبی،شعر،ادبیات کودک و نوجوان،کاریکلماتور،فعالیت مطبوعاتی،تدریس،تدوین کتب زبان و ادبیات فارسی.

در کدام یک از این حوزه ها بیشتر کار شده است؟

عاشورا پژوهی مهم‌ترین مقوله‌ای که محمدرضا سنگری در آن پویاست و هیچگاه گرد تنبلی بر فعالیتش ننشسته، تحقیق و پژوهش در حوزه پرخون عاشورا است.سنگری از کودکی تاکنون در اقیانوس عاشورا شناور است و سخنان جذاب و گیرایی در این حوزه دارد.آینه‌داران آفتاب؛ پژوهش و نگارش نو از زندگی و شهادت یاران اباعبدالله الحسین(ع)؛آینه در کربلاست؛ پژوهش و نگارشی نو در بازشناخت نهضت عاشورا؛ سنگری در این کتاب‌ها بر این عقیده است که به عاشورا از چهار منظر بنگرد؛ سوگ، حماسه، عشق و پیام.

و صحبت پایانی؟

ممنون از دوستان «نشر شهید کاظمی» و به خصوص از پیگیری‌های مداوم آقای حمید خلیلی برای انتشار کتاب سپاس‌گزاری ویژه دارم. از آقای عباس حق‌خواه، که زحمت ویرایش کتاب را کشید، ممنونم.

مراسم رونمایی از این کتاب امروز شنبه 23 تیرماه ساعت 18  باحضور غلامعلی حداد عادل ، علیرضا کمره‌ای ، مرتضی سرهنگی ، محسن مومنی ، حسین اسرافیلی ، علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی ، اکبر خلیلی ، یوسف قوجق و... در  حوزه هنری تهران ، تالار مهر برگزار می شود

نظرات شما

شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي